Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

VII. TARİHİ KIRKPINAR SEMPOZYUMU YAPILDI

Geçen hafta 650.Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve VII. Tarihi Kırkpınar Sempozyumu ile konser, sergi gibi çeşitli etkinliklerin yer aldığı “Kırkpınar Haftası” nedeniyle Edirne’deydim. Müsabaka ve magazin kısmı  az da olsa televizyon ve gazetelerde yer bulduğu için sempozyum ile ilgili bilgileri paylaşmak istiyorum.

650 yıllık bir gelenek olarak Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin bu yıl UNESCO tarafından Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesine alınması  ile ilgili  süreci ilk oturumun konuşmacısı  olan Prof.Dr.Öcal Oğuz  ayrıntılarıyla anlattı. Ve oturum sonunda  UNESCO belgesini Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Enver Duran’a takdim etti. Edirne’deki Selimiye camisi de Dünya Somut Kültür Mirası  Listesinde yer alıyor.

İki gün süren sempozyum  boyunca gerçekleştirilen on oturumda yer alan konuşmacı ve konular ise şöyle; Ankara Üniversitesinden Prof.Dr.Fehmi Tuncel  “Güreş ve Dayanıklılık”,Doç.Dr.Semiyha Tuncel  “Kırkpınar Kültürü ve Etik Davranış”, Prof.Dr. Rüştü Güner “Kırkpınar ve Doping” ve “Büyük Spor Organizasyonlarından Örnekler”, Kocaeli Üniversitesinden Prof.Dr.Yavuz Taşkıran “Kırkpınar ve Sponsorluk”, Hacettepe Üniversitesinden Prof.Dr.Caner Açıkada “Güreşte Erken ve Geç Özelleşme Sorunu”, Marmara Üniversitesinden Prof.Dr.Aysel Pehlivan “Kırkpınara Doğru Sporcu Beslenmesi”, Bolu İzzet Baysal Üniversitesinden Prof.Dr.Gazanfer Doğu “Spor Turizmi Açısından Kırkpınar”, güreş yazarı gazeteci Ali Gümüş “Geçmişten Günümüze Kırkpınar”, güreş yazarı gazeteci Halil Delice “Yesi’den Günümüze Kırkpınar”

Sempozyum sonunda Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü  Doç.Dr.İlhan Toksöz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Değerlendirme Oturumunda da belirttiğim gibi, yedincisi yapılan Tarihi Kırkpınar Sempozyumunun her birinde bilim kurulu üyesi ve oturum başkanı olarak katkıda bulunan biri gözüyle şunları söyleyebilirim: Sempozyumun bilimsel niteliğinin her yıl biraz daha yükseldiğine şahit oldum. Ayrıca bu sempozyum sayesinde spor bilimcilerin Kırkpınar yağlı güreşlerine dikkatinin çekildiğini, bunun da ülkemiz yağlı güreşleri ile ilgili bilimsel çalışmaları çoğaltacağını ve konunun tarihi, kültürel, ekonomik, turistik ve sportif boyutlarının ele alındığı yüksek lisans ve doktora tezlerinin yapılmasını sağlayacağına inanıyorum.

İskoçya’dan sosyal antropoloji alanında Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili doktora tezi yapmak üzere 20 gün süreyle Edirne’de bulunan  ve sempozyuma da dinleyici olarak katılan bir öğrenceye söz verdiğimde “halkın böylesine önemli bir organizasyona ilgisiz ve tarihi değeri hakkında bilgisiz olduğu” saptamasını yapması üzerinde düşünülmesi gereken bir husus.

Sempozyum çerçevesinde profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirilen şehir gezisi ve güreş müsabakalarının açılış töreninin izlenmesinin katılımcılarda hayranlık uyandırdığını söylemeliyim.

Son olarak, şehrimizin üst düzey yöneticilerinin dile getirdiği “Bursa Türkiye’nin Spor Başkenti” olmalı isteği ışığında, Bursa’nın müsabaka organizasyonları dışında, sporun bilimsel organizasyonlarına da ev sahipliği yapması ve spor bilimleriyle ilgili bilimsel toplantılarda gerek katılımcı gerekse konuşmacı olarak çok sayıda kişi tarafından temsil edilmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim.

PROF.DR. FÜSUN ÖZTÜRK KUTER


Sporbilim 2012