Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

7.BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ SEMPOZYUMU YAPILDI

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü tarafından düzenlenen 7.Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kongresi 25-27 Mayıs tarihleri arasında Van da gerçekleştirildi. Değişik üniversitelerden katılan araştırmacılar tarafından 30 sözlü bildiri sunuldu.
Öğretmen ve öğrencilerin beden eğitimi dersleri ile ilgili sorunları, kazanımları, etkili öğretim yöntemleri, kişilik özellikleri, yeterlikleri, bilgi teknolojisinden yararlanma düzeyleri, ölçme değerlendirme ve örgütsel bağlılık sorunları gibi birçok değişik açıdan ele alınmış araştırma sonuçları beden eğitimi öğretmenleri, öğretmen adayları ve onları yetiştiren kurumlar için yararlı sonuç ve öneriler içermekteydi.
Bilim kurulunun değerlerdirmeleri sonucunda ödüle layık görülen 3 araştırma şöyle sıralandı;
1.Beden Eğitimi Dersinde İstenmeyen Öğrenci Davranışları, Sözlü Dönüt Biçimi ve Başarı Güdüsüne Etkisi . Mersin Üniversitesinden, Z.Pehlivan.
2.2010 Yılına Göre Beden Eğitimi Öğretmenleri ile Diğer Branşlardaki Öğretmenlerin Hastalıklarının Karşılaştırılması. Malatya, İnönü Üniversitesinden, M.Güllü, A.Menevşe, C.Arslan.
3. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin Eleştirel Düşünmeye Yönelik Eğilimleri. İzmir, Ege Üniversitesinden Z.Certel, M Yalçınkaya, N.Demiral.
Beden eğitimi öğretmenin hareket eğitimi sürecinde öğrencilerle birebir ilişki kurması, öğrenciye fiziksel, bilişsel, duyuşsal açıdan destek vermesi, fiziksel görünüm ve sağlıklı yaşam konusunda örnek olması gereken bir öğretmen olduğu düşünüldüğünde; etkili ve başarılı bir eğitim öğretim sürecinin, çocuk ve gençlerin, sağlıklı bir yaşam ve spor kültürü kazanımı açısından önemi büyüktür. Beden eğitimi öğretmenlerinin spor bilimleri alanındaki gelişmeler ışığında yeni yöntem ve araçları kullanabilmesi, ders içi ve dışında öğrencilerle etkili iletişim geliştirmeleri, okul yönetimi ve aileler ile işbirliği yollarını zenginleştirmeleri mesleki sorumluluk ve itibar için kaçınılmazdır.
Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığının, beden eğitimi öğretmenlerinin bu tür kongrelere katılımını teşvik etmeleri hatta görevlendirme yoluyla hizmet içi eğitimleri için bir fırsat olarak değerlendirmeleri yararlı olacaktır.


Sporbilim 2012