Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

5.Spor Bilimleri Öğrenci Kongresinin Ardından

5.Spor Bilimleri Öğrenci Kongresinin Ardından

 

Spor Bilimleri Derneği (SBD) ve Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)  işbirliği ile düzenlenen 5.Spor Bilimleri Öğrenci Kongresi, 10-12 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu kongrenin birlikte yapılması, hem SBD hem de Muğla Üniversitesinin 20. yılı olması nedeniyle   anlamlıydı.

Spor Bilimleri Öğrenci Kongresi beş yıl önce Prof. Dr. Kamil Özer tarafından Akdeniz Üniversitesinde başlatılmıştı. Şu anda Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi dekanı olarak görev yapmakta olan Kamil Özer açılışta yaptığı “Neden Öğrenci Kongresi” başlıklı konuşmasında spor yüksek öğreniminin ülkemizdeki geçmişini özetleyerek bu kongreyi şu amaçla başlattıklarını belirtti;

“Spor Bilimlerinde öğrencilerin eğitim öğretimleri sırasında yapmış oldukları çalışmalarını ulusal düzeyde arkadaşları ile paylaşmayı sağlamak ve yeni yaklaşımları takip etmelerine olanak sağlamak. Aynı zamanda genç araştırmacıları meslek yaşamlarına araştırmacı, analitik düşünebilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak. Genç araştırmacılarımıza kitleler önünde konuşabilme ve tartışabilme deneyimi kazandırmak.”

 Kongreye 21 farklı üniversiteden katılan öğrenciler toplam 61 bildiri sundu. Lisans ve lisansüstü öğrenci sunumları  ayrı olarak değerlendirildi ve  spor bilimlerinin değişik alanlarına ait en iyi bildiriler seçilerek  ödüllendirildi. Ödüle değer görülen araştırmalar ve üniversiteleri aşağıdaki şekilde sıralandı.

Lisans düzeyinde; Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi alanında, Aday Öğretmenlerin KPSS Sınavına İlişkin Görüşlerinin Belirlenmesi (Ankara Üniversitesi) Spor Sağlık alanında, 30-40 Yaş Arası Sedanter bayanlarda 12 Haftalık Düzenli Aeropilates Egzersiz Programının Fizyolojik Parametrelere Etkisi (Muğla Üniversitesi), Spor Yönetimi alanında, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası  Orgaizasyonunun Değerlendirilmesi Risk Yönetimi (Erciyes Üniversitesi), Sporda Psiko-sosyal Alanlarda, Spor Yapan ve Yapmayan Üniversite Öğrencilerinin Karar Verme Düzeylerinin İncelenmesi (Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi), Hareket Antrenman alanında, Düzenli Yarışma ve Antrenmanlara Katılan Okçularda Motor Becerilerin İncelenmesi (Muğla Üniversitesi) , Rekreasyon alanında, Eğitim Fakultesi Öğrencilerinin Rekreasyon Faaliyetlerini Değerlendirme Durumları (Muğla Üniversitesi)

Lisansüstü  düzeyde; Engelli Çocuk Ebeveynlerinde eğitim düzeyi ve egzersiz yapma alışkanlığının utangaçlık ile ilişkisi (19 Mayıs Üniversitesi), Sporcu Kimliği Ölçeğinin Türkçe Formunun Psikometrik Özelliklerinin İncelenmesi (Hacettepe Üniversitesi), Akut Tüm Beden Vibrasyon Uygulamasının H-Refleks Üzerine Etkisinin İncelenmesi (Akdeniz Üniversitesi).

Kongrede üçü yabancı olmak üzere 10 davetli  konuşmacı da bilgi ve deneyimlerini gençlerle paylaştılar. Her yıl gerçekleştirilen Spor Bilimleri Öğrenci Kongresine önümüzdeki yıl ev sahipliği yapmak isteyen üniversitelerin Spor Bilimleri Derneğine başvuruları ise  15 Haziran 2012 tarihine kadar devam ediyor.

Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunu bu organizasyondan  dolayı kutluyor, kongre dolayısıyla elde ettikleri  kazanımların en kısa sürede meyvelerini vereceğine inanıyorum.

Prof. Dr. Füsun ÖZTÜRK KUTER


Sporbilim 2012