Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

Kurthan Hoca'yı kaybettik

1980 yılında yazdığı Spor Yönetimi kitabıyla spor yönetiminin ciddi bir iş olması gerektiğini bütün yönleriyle ortaya koyan Kurthan hoca aramızdan ayrıldı. Bu kitap spor yönetimi ve spor sosyolojisi hatta spor ahlakı konusunda çalışan genç spor bilimleri araştırmacılarının elinden düşmezdi. Doğrudan öğrencisi olmadım ama akademik yaşantım boyunca gerçekleştirmiş olduğum bir çok araştırmamın değişmeyen kaynağıydı.

Spor bilimleri kongrelerinde görüp dinlediğimde onu, protokollerin, kuralların esiri olmayan,  hicivli sözleri ve yaptığı esprilerle güldürürken öğreten, özgür ruhlu bir   insan olarak tanıdım.

Gençlik yıllarına spor  yapmış, yüksek atlamada milli takıma girmiş,1978-1979 döneminde, Ankara Spor Akademisi ve Atletizm Federasyonu Başkanlıklarını da yürütmüştü. Yani spor yönetiminin sadece  teorisini yaparak masa başında  kalmadı.

Siyaset ve spor iki ilgi alanıydı. 1969 yılında yazdığı; “Devlete karşı grevlerin kritik tahlili” isimli  doktora tezi  hem dönemin siyasi atmosferini hem de Fişek’in siyasi anlayışını yansıtıyordu. “Yönetime Katılma” çalışmasıyla doçent, 1980 yılında “Spor Yönetimi”kitabıyla da profesör oldu. Bu kitabı, halen üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmakta ve akademik hayatta birçok araştırmacıya ilham kaynağı olmaktadır.

Turkish Daily News gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğünü, Nokta, Tempo, Aktüel, Ekonomist dergilerinin Yayın-Yönetim Danışmanlığını, Sabah ve Hürriyet gazetelerinin köşe yazarlığını yapabilecek düzeyde  gazeteci, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde hocalık yapabilecek düzeyde bilim adamıydı. Aynı zamanda  öğrencisi olan Abddullah Öcalan’a sıfır verdiği için  adının ”Sıfırcı Hoca” olarak bahsedilmesinden  hiç rahatsız  olmayacak kadar kalenderdi.

Yönetim Bilimleri Kürsü Başkanlığı yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen ve spor  eski bakanlarından Fikret Ünlü’nün de bulunduğu törene katılan arkadaşları ve öğrencilerinin  yaptığı konuşmalar sırasında da önerdikleri gibi  ‘Kurtan Fişek’adıyla bir yarışmanın düzenlenerek gazetecilik, spor ve akademik alanda adına ödüller verilmesi yerinde olacaktır. Umarım aralık ayında gerçekleştirilecek olan 12.Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde ilk adımı Spor Bilimleri Derneği atar.

Prof.Dr.Füsun Öztürk Kuter


Sporbilim 2012