Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

SPOR BİLİMLERİ DERNEĞİ'NDEN LONDRA 2012 DEĞERLENDİRMESİ

Spor Bilimleri Derneği,  Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu işbirliği ile   2012 Londra Oyunları Değerlendirme toplantısını 25 Eylül günü Ankara’da gerçekleştirdi. Toplantıya Spor Bilimleri alanında ülkemizdeki  fakülte,  yüksekokul ve bölümlerden Spor Bilimleri Derneği tarafından ismen davet edilmiş olan öğretim üyeleri, günümüzde ve geçmişte olimpiyatlara katılan  sporcularımızdan temsilen Sema Apak ve Halil Mutlu ile Londra olimpiyatlarına hakem, antrenör , psikolog, yönetici ve  gönüllü görevli olarak katılmış  ama yine spor bilimleri alanında akademik personel olarak çalışanlar arasından  birer temsilci katıldı.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Salonu'nda yapılan toplantının açılışında konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Tuncer, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr.Haydar Demirel, Spor Bilimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Gıyasettin Demirhan konu ile ilgili kısa değerlendirmelerde bulundu.

Rektör Tuncer, “kalıcı, devam ettirilebilir bir başarı aranıyorsa, bunun gereklerinin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, sporcunun performansını maksimum düzeye çıkarmanın tek yolunun, bilgi ve teknolojiye dayalı sistem olduğunu” söyledi. Hacettepe Üniversitesi olarak bu konuda bir yol çizdiklerini ve 3 ana başlık altında topladıklarını anlatan Tuncer, ''İlki sporun bütün ülkeye, topluma yayılmasında öncülük etmek, ikincisi potansiyeli olan başarılı olabilecek gençleri spora kazandırmak, üçüncüsü de kazanılmış sporcuları performans olarak maksimuma çıkarabilmek'' dedi. Önümüzdeki iki yılı kapsayacak  200 milyon TL'lik bir Spor Bilimleri Enstitüsü projesi yaptıklarını ve  projenin üniversite  senatosundan geçerek  Yüksek Öğretim Kurulu'na gönderildiğini belirtti. Hedef, olimpiyatlarda başarılı olmak ise  bunun  bir ülke meselesi olduğunu ifade etti. Buz dağının altında kalan çok önemli şeylerin fark edilmesi gerektiğine dikkat çekerek  “Olimpiyat madalyası, sporda kullandığın teknolojiyi, işbirliğini, spora verdiğin önemi, sporun toplumda ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Madalya sayısının altındaki anlamlar çok önemli'' dedi.

Spor Bilimler Derneği Başkanı Demirhan ise  başarıyı artırma konusunda yapılabilecekleri şöyle özetledi: “Öncelikle ülkemizde spor yüksek okullarından yeterliliğe sahip olanlarının fakülteye dönüştürülüp, yeniden yapılandırılmaları ve belli bölgelerde spor enstitülerinin kurulup, sorun odaklı derin araştırmaların yapılması ve sonuçlarının pratiğe aktarılması gerekmektedir. Ayrıca politika yapıcıların, spor alanında çalışan kişi ve kurumlarla daha fazla işbirliği içinde olmaları gerekir çünkü bu iş kişisel değil toplumsaldır.”

Tüm gün süren toplantının sabah  oturumumda  “Elit Sporun Geliştirilmesi”, öğleden sonraki ikici oturumda ise “Performans  Sporunun Yaygınlaştırılması”  başlığı ile Londra Olimpiyatları katılım ve sonuçlarının değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik  öneriler tartışıldı. Konunun bilimsel bir yaklaşımla ele alınarak bütün boyutlarıyla değerlendirildiği toplantıda, olimpiyatlara katılım ve sonuçları, tarafsız bir yaklaşımla, olumlu ve olumsuz  olarak görülebilecek  tüm hususlar belirlenerek , somut çözüm önerileri  ile birlikte tespit edildi. Spor Bilimleri Derneği toplantı kayıtlarına dayanarak hazırlayacağı ayrıntılı bilimsel raporunu konu ile ilgili tüm yetkili makamlarla en kısa sürede paylaşacak.

Prof.Dr.Füsun Öztürk Kuter


Sporbilim 2012