Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

19. Uluslararası Engelliler için Fiziksel Aktivite Sempozyumu Yapıldı

Avrupa ve Asya kıtalarını biraraya getiren topraklar üzerinde yapılması nedeniyle, teması “Uçurumların birleştirilmesi” olarak belirlenmiş olan 19. Uluslararası Engelli Bireyler için Fiziksel Aktivite Sempozyumu’na (ISAPA), 19-23 Temmuz 2013 tarihleri arasında İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Dünyanın her bir köşesinden gelen farklı alanlarda uzman araştırmacılar, uygulayıcılar, pedagoglar arasında adeta bir köprü kuruldu. İlgililere, engelli bireyler için fiziksel aktivite alanındaki proje, tespit ve fikirlerini paylaşmaları için harika bir fırsat sunulmuş oldu.

Sempozyumun amacı; Teori ve pratik arasında, Engelli ve engelsiz bireyler arasında, Farklı disiplinlerden gelen akademisyenler arasında, Akademisyenler ve uygulamada çalışan meslek elemanları arasında bir köprü oluşturarak bütünleşmelerine katkı sağlama olarak belirlenmişti.


Sempozyumun özel amaçları ise; Engelliler için fiziksel aktivite alanında çalışan araştırmacılar ve uygulamacılar arasında disiplinler arası iletişimi geliştirmek, Engelliler için fiziksel aktivitede öğretmen ve antrenman alanında iyi örnekler sunmak, Engelliler için fiziksel aktivite alanında son bilimsel ve teknolojik ilerlemeleri tartışmak ve yaygınlaştırmaktı.

Sempozyumun genel ve özel amaçları doğrultusunda ele alınan konular ise; Fiziksel aktivite, Sağlık, İyilik hali ve Engellilik, Motor davranış ve engellilik, Engelli Sporları; Elit, kaynaştırma ve rekreasyonel sporlar, Bilim ve Teknoloji; Spor, Egzersiz, Rehabilitasyon ve Erişilebilirlikte ilerlemeler, Engelliler için fiziksel aktivitede kaynaştırma: Eğitimsel ortamlar, sosyal politikalar ve haklar, Tutumlar, Stereotipler ve Engellilik; Dışlama, Şiddet, Medya , Engelliler için fiziksel aktivite meslek elemanı yetiştirme ve yeterlilikleri , Engelli bireyler için dans, su sporları, rekreasyon ve fitnes, Fiziksel aktivite ve yaşlanma, Engelliler için fiziksel aktivite ve gelişmekte olan ülkeler başlıkları altında tartışıldı ve ilgili araştırma sonuçları paylaşıldı.

Beş gün boyunca süren “Uluslararası Engelliler için Fiziksel Aktivite” sempozyumunun paralel oturum salonlarından biri engelliler için fiziksel aktivite alanına gönül vermiş lisans ve lisansüstü öğrencilerinin sunumları için ayrılmıştı. Engelliler için fiziksel aktivite alanının önde gelen liderleri tarafından yönetilen oturumların amacı lisans ve lisansüstü düzeyde engelliler için fiziksel aktivite alanında çalışma yapan öğrencilerin akademik gelişimlerine katkıda bulunmak, uluslararası düzeyde işbirliği ağlarını geliştirme fırsatı vermek ve ileri düzey akademik çalışmalar için motivasyon sağlamaktı.

Sempozyum kapsamında düzenlenen fotoğraf ve kısa film yarışması yanında bir de Özel Olimpiyat kursu düzenlendi. Kurs içinde 2012-2015 Özel Olimpiyatlar Stratejik Planı Özel Olimpiyatlar girişimleri (Motor Aktivite Programı, Bütünleşik Sporlar, Haydi Sen de Katıl, Sağlıklı sporcular, Sporcu liderlik programı), Özel Olimpiyat Sporları ve Avrasya’da Spor Girişimleri, Özel Olimpiyatlarda Antrenörlük İlkeleri başlıklı konular verildi.

Kısa film yarışması; Tanıtım, Sanatsal ve Belgesel olmak üzere 3 ayrı dalda yapıldı.Tanıtım (eğitim programı ya da eğitim yöntemi gibi), sanatsal (engelli sporları ve fiziksel aktivitelerinin sanatsal boyutta ele alındığı) veya belgesel nitelikteki (sportif başarı hikayesi, yaşama tutunmada fiziksel aktivitenin rolü gibi) filmler aracılığıyla, engelli bireyler için fiziksel aktivite konusunda toplumsal farkındalığı artırma ve engelli bireyler için fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunma amacı başarıyla gerçekleştirilmiş oldu.

Toplumun dikkatini fotoğraf sanatı yolu ile engelli bireyler için fiziksel aktivitenin önemine çekmek ve engelli bireylerin spor alanındaki başarıları ile tanınırlığını artırma amacını taşıyan fotoğraf yarışmasına başvuran birbirinden çarpıcı resimlerden oluşan sergi de büyük beğeni topladı.

Prof.Dr.Füsun Öztürk Kuter


Sporbilim 2012