Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

8.BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ KONGRESİ ARDINDAN

8.Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kongresi 25-27 Nisan 2013 tarihleri arasında Mersin’de gerçekleştirildi. Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği ve Mersin Üniversitesi işbirliği ve Spor Bilimleri Derneği katkılarıyla gerçekleştirilen kongre 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında Mersin’de yapılacak olan XVII.Akdeniz Oyunları öncesinde yapılan önemli bir bilimsel faaliyet olarak başarıyla tamamlandı.

Birçok ilden kongreye katılan beden eğitimi öğretmenleri alanın akademisyenlerinin sunmuş olduğu bildiriler ile yenilikleri takip etmek ve bakış açılarını zenginleştirme fırsatını buldu. 41 sözel ve 9 poster bildirinin sunulduğu kongrede ayrıca davetli konuşmacılar aracılığıyla 5 konferans ve “Beden Eğitimi ve Spor Dersinin Değerlendirilmesinde Çağdaş Yaklaşımlar” ile “Beden Eğitimi ve Spor Öğretiminde Öğretim Yöntem ve Modellerinin Etkin Kullanımı” konulu 2 panel gerçekleştirildi.

Hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan birçok sağlık sorununa çözümlerin arandığı, farklı politika ve uygulamaların tartışıldığı günümüzde kongre konusunun “Aktif Okul Aktif Toplum” olarak belirlenmesi dikkat çekici oldu. Bu anlamda İtalyan Prof.Dr.Athanasios G.PAPAIQANNOU tarafından ele alınan “Çocukların Fiziksel Aktivitelerinde Önemli Yetişkinlerin Rol ve Sorumlulukları” ve Yunanlı Dr.Wim van GELDER tarafından sunulan “Beden Eğitiminde Bütün Çocuklara Nasıl Ulaşılır ve Nasıl Eğitilir” konuları önemliydi.Kongre bildirileri özetlerine sporbilim.com. üzerinden ulaşmak mümkün.

Kongrenin bilimsel bölümü ikinci gün Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Gala Yemeği ile tamamlandı. Son gün ise kongrenin sosyal, kültürel  ve turistik bölümüne ayrılmıştı. Düzenlenen  gezi, “Kanlı Divane, Çanakçı Kaya Mezarları, Ayaş (Elausia Sebaste), cennet- cehennem, Astım Mağarası ve Kızkalesi “ bölgeleri Mersin Üniversitesinden  uzman bir rehberin açıklamaları eşliğinde yapıldı.

XVII.Akdeniz Oyunları Koordinatör yardımcısı olarak görevlendirilmiş olan Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Dr.Süleyman Şahin’i  kongre açılışında  görmek sevindiriciydi. Dr.Süleyman Şahin’in yoğun çalışma temposuna rağmen  sporun bilimsel boyutundan kopmaması,  araştırma ve yayın çalıştırmalarını da sürdürmeye çalışması takdirle karşılanmakta.

 Ülkemizde, sporun içinden gelmiş ve kesinlikle sporun bilimsel boyutunun farkında olan, belli statüleri elde ettikten sonra da bilimsel gelişmeleri takip eden spor yöneticilerinin sayısının artması şart. Süleyman Şahin, kongre katılımcıları içinden,  Akdeniz Oyunları için yapımı devam etmekte olan tesisleri görmek isteyenler için bu olanağı sağladı ve ayrıca kendilerini koordinasyon merkezinde ağırlayarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Son 20 yıl içerisinde gelişmiş ülkelerde herkes için sporu ve özellikle çocukların spora katılım oranını arttırmayı hedefleyen spor ve hareket politikası izlenmektedir. Bu doğrultuda okullardaki beden eğitimi dersleri de güncellenerek  hareketin miktarı ve yoğunluğu, ders içi çeşitlilik ve  tekrar yöntemindeki çeşitlilik artmış,  geri dönüt verme sekli değişmiş çocuklar daha bağımsız bir şekilde hareket etmeye başlamıştır.

Ülkemizde ise  Beden Eğitimi öğretmenleri  tarafından eskiden beri anlatılmaya çalışılan egzersizin yararları, artık hekimlerin de bu konuyu gündeme getirmeye başlamalarından dolayı önemsenir olmuş, daha fazla beden eğitimi saati, daha fazla antrenman ve daha genç  spora başlama yaşı için projeler istenmeye başlamıştır. Yine de bu gerçeklerin, eğitim sistemimizin, okul yönetimlerinin, ailelerin ve öğrencilerin beden eğitimi dersine bakışını değiştirdiğini  ve bu dersin uygulamalarını zenginleştirdiğini söyleyebilmek mümkün değildir.

PROF.DR.FÜSUN ÖZTÜRK KUTER


Sporbilim 2012