Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

TÜRKİYE'DE FAİR PLAY ÖDÜLLERİ

TMOK FAİR PLAY ÖDÜL LİSTESİ
1982 yılından itibaren TMOK tarafından verilen Türkiye Fair Play Ödüllerini alanların listesi şöyledir:

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi
Fair Play Konseyi “Fair Play Ödülü”

1982

1983

1. Varol Tamer Hepaguşlar

1. İsmet Karababa

2. Ömer Ali Erikçi

1988

1990

1. Konyaspor Genç Futbol Takımı

1. Alp Kızılsu

2. Ekrem Çevik

1992

1993

1. Nur Gencer

2. Necati Erdoğan

3. Kemal Baytok

1. Nail Atlı

2. Efes Pilsen Basketbol Takımı

3. Dr. Tarık Özerengin

1994

1995

Davranış Dalı

Davranış Dalı

Büyük Ödül

Büyük Ödül

1. İllonnis Melıssanıdıs

1. Oğuz Çetin

1. Kemal Yüce

Şeref Diploması

Kutlama Mektubu

1. Ercan Kol

2. Hatayspor Futbol Takımı

1. Dursun Albayrak

2. Hamide Bıçkın

3. Hüseyin Çoruh

4. Hüseyin Nalcı

5. Angin Özdemir

6. Samiye Özdemir

7. Bayan Hentbol Takımı

8. Tülay Yalçınkaya

Kutlama Mektubu

Kariyer Dalı

1. Hamza Hamzaoğlu

2. Veysel Serttürk

3. Burhan Zorba

4. Adnan Söyler

Büyük Ödül

1. Remzi Başbuğ

2. Naim Gölleroğlu

Kariyer Dalı

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Efe Aydan

2. Saffet Arıkan Bedük

3. Mete Böke

4. Yavuz Erkmen

5. İsmet Iraz

6. İsmail Otamış

7. Yavuz Şap

8. Melih Yavaş

9. Mahmut Yılbaş

1. Ali Abalı

2. Vahit Çolakoğlu

3. Mustafa Dağıstanlı

4. Orhan Dolunay

5. Fikret Gök

6. Hayrettin Karaca

7. Salih Koç

8. Özcan Özyemişçi

9. Osman Solakoğlu

10. Merih Sezen

11. Doğan Şahin

12. Neriman Tekil

13. Takat Tunçalp

14. Recep Yazıcıoğlu

Tanıtım Dalı

Kutlama Mektubu

Şeref Diploması

1. Hasan Hüseyin Bayraktar

2. Halim Çorbalı

3. Nihat Gezder

4. Bahri Vreskala

1. Doğan Koloğlu

Tanıtım Dalı

Büyük Ödül

1. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT – 3

2. Hürriyet Gazetesi

3. Milliyet Gazetesi

Şeref Diploması

1. Ender Aktürk

Özel Ödül

1. Halit Kıvanç

1996

1997

Davranış Dalı

Davranış Dalı

Büyük Ödül

Büyük Ödül

1. Doğan Kırbaç

2. Aykut Kocaman

3. Kocaeli Saraybahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu

1. Kadir Kiremit

2. Zehra Öktem

3. Tayfun Talipoğlu

4. Hamza Yerlikaya

5. Hakan Yıldırım

6. Adem Yiğit

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Dr.Cem Gökçe

2. Ufuk İskender

1. Ali İnan

2. Erkan Uybaş

3. Ülkerspor Basketbol Takımı

4. Yılmaz Vural

Kutlama Mektubu

Tecelli Yıldız

Kariyer Dalı

Kariyer Dalı

Büyük Ödül

Büyük Ödül

1. Utku Acun

2. Rauf Denktaş

3. Eczacıbaşı Holding

4. Enka Holding

5. Yiğit Gülöksüz

6. Şevki Koru

7. Hasan Polat

8. Erdem Saker

9. Ruhi Sarıalp

10. Nuray Sev

11. Kaya Söylemez

12. Ayhan Şahenk

13. Vaksa

14. İhsan Yener

1. Gülçıray Akbaş

1. Cevdet Bereket

2. Prof.Dr. Rıdvan Ege

3. Yalçın Granit

4. Erdoğan Gürhan

5. Kastamonu Sağlık Spor Kulübü

6. Saim Kaur

7. Hasan Kum

8. Lefter Küçükandonyadis

9. Sema Küçüksöz

10. Tülya Moran

11. Dursun Sevinç

12. Hüseyin Şahin

13. Ahmet Tugay

14. Türkiye İşitme Engelliler Milli Futbol Takımı

15. Esin Zembilci

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Orhan Bilgin

2. Garip Erkuyumcu

3. İbrahim Salim Esenli

4. Samim Göreç

5. Seyyit Mısırlı

6. İbrahim Onuk

7. Ayhan Yarkın

8. Selahattin Yıldız

1. Süheyl Cihaner

2. Osman Coşgül

3. Dr. Reşat Dermanver

4. Rıza Maksut İşman

5. Nejat Nakkaş

6. Salih Zeki Özdemir

7. Ali Polat

8. Hamdi Serpil Tüzün

9. Nimet Üyken

Kutlama Mektubu

Kutlama Mektubu

1. Berk Nazlı

2. İcabi Oyal

3. Gürhan Yaldız

1. Aydın Koçlardan

2. Fuat Öztürk

3. İnci Öztürk

4. Ahmet Cevdet Yağ

Tanıtım Dalı

Tanıtım Dalı

Büyük Ödül

Büyük Ödül

1. Türkiye Spor Yazarları Derneği

2. Milliyet Gazetesi Spor Servisi

3. Hüdaver Öğretici

4. Celal Demirbilek

5. Umut Vakfı

1. Kahraman Bapçum

2. Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi

3. Sinan Erdem

4. Fanatik Gazetesi

5. Avni Küpeli

6. Rtük Yönetim Kurulu

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Doç.Dr. Atilla Erdemli

2. Sabah Gazetesi Spor Servisi

3. Bekir Boran

1. Eşfak Aykaç

2. Ntv Spor Servisi

3. Şanlı Sarıalioğlu

4. Hasan Sarıçiçek

5. Rauf Tamer

1998

1999

Davranış Dalı

Davranış Dalı

Büyük Ödül

Toplumsal Davranış

1. Akut Derneği

2. Aykut Canik

3. Osman Çakrak

4. Emel Ersan

5. Bilal Gündüz

6. Arif Kızılyalın

7. Spor Kulübü Taşkent

8. Narkotik Polis

1. İsmail Tahtacıoğlu

2. Genel Kurmay Başkanlığı

3. Topkapı Fukaraperver Cemiyeti

Şeref Diploması

Sportif Davranış

1. Dalama Spor Kulübü

1. Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı

2. İsmet Atlı

3. Konya Endüstrispor Futbol Takımı

4. Barış Baltacı

5. Ali Duran Karakaya

Kariyer Dalı

Kariyer Dalı

Büyük Ödül

Sportif Kariyer

1. Necati Akgün

2. Nezih Alkış

3. Tankut Antikacıoğlu

4. Ömer Büyükkent

5. Kaya Çilingiroğlu

6. Altan Dinçer

7. Alev Ercins

8. Nuri Gücüyener

9. Osman İdikut

10. Fahri İkiler

11. Hikmet Kandeğdi

12. Eyüp Karadayı

13. Ferhunde Kaya

14. İlyas Namoğlu

15. Sacit Özbey

16. Sezai Paker

17. Mustafa Palaska

18. Rüknettin Tözüm

19. Necati Yeğenoğlu

20. Hüsamettin Yılmaz

1. Türkiye Özel Olimpiyat Organizasyonu

2. Doğan Altınbilek

3. Samim Arduman

4. Mehmet Baturalp

5. Necati Karakaya

6. Turgay Renklikurt

7. Yılmaz Sazak

8. Önder Seden

Tanıtım Dalı

Şeref Diploması

Toplumsal Tanıtım

1. Öznur Alp

2. Duygu Altıntaş

3. Erdal Kantar

4. Ayşegül Yazıcı

1. Münir Özkul

2. Güntaç Aktan

3. Güzin Sayar

4. Meral Tamer

5. Ruşen Çakır

6. Kenan Ekinci

Tanıtım Dalı

Büyük Ödül

Sportif Tanıtım

1. Nail Bülbül

2. Zeki Çöl

3. Fotomaç

4. Serhat Hacıpaşalıoğlu

5. Kenan Onuk

6. Mithat Perin

7. Futbol Vakfı

8. Nuray Yılmaz

9. Ertürk Yöndem

1. Turgay Atasü

2. Cem Can

3. Sadık Söztutan

4. Salih Memecan

5. Mehmet Şeyho / Rıfkı Soysal

2000

2001

Toplumsal Fair Play Ödülü
Davranış Dalı
Büyük Ödül

Toplumsal Fair Play Ödülleri
Davranış dalı:
Büyük Ödül

1. Mustafa Güzelgöz

2. Şaban Özerdem

3. M.Kazım Taymaz

1. Bursa Gönüllü Anneler Grubu Adına Belgin Saker

2. Halil Işık

3. Prof.Dr.Kemal Alemdaroğlu

Kariyer Dalı

Şeref Diploması

Büyük Ödül

1. Serap Atlı

2. Ziyaettin Tan

3. Mustafa Akın

1. Children Dreams Fund

2. Semih Saner

3. Ayhan Akcan

4. Lütfü Çakmakçı

Kariyer Dalı:
Büyük Ödül

Tanıtım Dalı

Büyük Ödül

1. Reşit Aşçıoğlu

2. M.Ali Yalçındağ

3. Posta Gazetesi

4. Emel Taşçıoğlu

5. Ekrem Balıbek

1. İdil Biret

2. Avni Anıl

3. Köy Öğretmenleri İle Haberleşme ve Yardımlaşma Derneği

Sportif Fair Play Ödülü

Şeref Diploması

Davranış Dalı

1. Sadberk Hanım Müzesi

2. Türk Hukukcu Kadınlar Derneği

3. Bekir Sıtkı Erdoğan

Büyük Ödül

Kutlama Mektubu

1. Tuncer Can

2. Denizlispor Takımı ve Seyircisi

3. Altay Nazif Dağdelen

4. Kocaelispor Kulübü

1. Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Tanıtım Dalı:

Şeref Diploması

Büyük Ödül

1. Ahmet Arıt

2. Halis Paşaoğlu

1. Tuncay Özilhan

2. Dünya Gazetesi

3. NTV Televizyonu “Yakın Plan Programı”

4. Çetin Gürel

Kariyer Dalı

Şeref Diploması

Büyük Ödül

1. Güre Belediyesi Kız Basketbol Takımı

2. Togay Bayatlı

3. Erdenay Oflas

4. Hülya Gürman

5. Tuncer Cebecioğlu

6. Fehmi Tekelioğlu

7. Aldo Baldini

8. Can Sayar

9. Sadık Salman

10. Sami Yavrucuk

1. TRT 1 Radyosu“İş Çıkışı Programı”

2. Orhan Bursalı

3. Erol Dallı

Sportif Fair Play Ödülleri
Davranış Dalı:
Büyük Ödül

Şeref Diploması

1. Mansur Yardımcı

2. Semray Taş

3. Günal Akbay

4. Bülent Yavuzer

1. İstanbul Tenis Kulübü

2. Emilios Papathanasıou

3. Mehmet Özdilek

4. Rüştü Reçber

5. Dilek Sabancı

Kariyer Dalı

Kutlama Mektubu

Büyük Ödül

1. Aydın Koçlardan

2. Kemal Karaca

1. Prof. Dr. Ferit Koçoğlu

2. Türkiye Jokey Kulübü

3. Ergin İmre

4. İsmail Gültekin

5. Sacid Demircan

Şeref Diploması

Tanıtım Dalı

1. Fevzi Tosun

2. İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü Su Topu Takımı

3. Abbas Göktaş

Büyük Ödül

Kutlama Mektubu

1. Necil Ülgen

2. Oğuz Aral

3. Onur Belge

4. Mehmet Güçlü

5. Kamil Yavuz

1. Talay Erker

2. Ali Gümüş

3. Cengiz Tokgöz

Tanıtım Dalı:

Büyük Ödül

1. Anadolu Ajansı Spor Haberleri Müdürlüğü

2. Garanti Bankası Genel Müdürlüğü

3. Hidayet Türkoğlu

4. Ergin Ataman

5. Ünal Uyguç

6. Erol Kaner

7. İlker Ateş

2002

2003

Toplumsal Fair Play Ödülleri

Toplumsal Fair Play Ödülleri

Davranış dalı:

Büyük Ödül

Büyük Ödül

1. Ahmet Vural Ocaksönmez

2. Aylin Kırcı

3. Hüseyin Çavuş

4. Şeyda Aykuş

1. Jandarma Genel Komutanlığı

2. Yoğunhisar Köyü Derneği

3. Osman Akgül

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Melih Berk

2. Nesrin Güzelyazıcı

3. Turgay Abdülbaki Duran

1. Sait Topçu

2. Kutlay Çelik (Şanlıurfa Emniyet Müdürü)

Kutlama Mektubu

Kutlama Mektubu

1. Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı

2. Hüseyin Hüsnü Tekışık

3. Esenyurt Kadın Girişimi Kooperatifi

1. Nesin Vakfı

2. Dr. Emin Damgacı

Kariyer Dalı

Kariyer Dalı

Büyük Ödüller

Büyük Ödül

1. Vasfiye Özkoçak

2. Varol Atalay

1. Özgen Acar

2. Denizciler Dayanışma Derneği

3. Enis Yeter

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. Perran Kutman

2. Selmi Andak

3. Sezen Cumhur Önal

1. Eşref Balaban

2. Cemil Cahit Sözer

Kutlama Mektubu

Tanıtım Dalı:

1. Prof. Dr.İlber Ortaylı

2. Dr. Oya Bayrı

3. Balat Orhaim Hastahanesi

4. İmre Barmanbek

Büyük Ödül

1. a) Eraydın Aytekin
b) Doğaner Gönen

Tanıtım Dalı

1. Ali Bey Kudar

2. TRT Televizyonu 7 Numara Tv Programı

Büyük Ödüller

1. Ersin Kalkan & Kutup Dalgakıran

2. Ertan Korkmaz

Şeref Diploması

Şeref Diploması

1. TRT Televizyonu “Mutluluğun Anahtarı Küçük Şeyler Programı” Prof. Üstün Dökmen

2. Türkiye Etik Değerler Merkezi

3. Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği

1. Rahmi Turan

2. Ayhan Dinç

3. Bandırma Gürses Gazetesi

Sportif Fair Play Ödülleri

Sportif Fair Play Ödülleri

Davranış Dalı:

Davranış Dalı

Büyük Ödül

Büyük Ödül

  • Özhan Canaydın
  • Kore Cumhuriyeti Seyircisi
  • Fatih Gökşen
  • a) Denizli’nin Futbol Seyircisi

1. Orhun Ene

2. Ayşe Sarıkaya

Şeref Diploması

b) Rıza Çalımbay

  • Onur Şahin
  • Necla Güçlü
  • Selim Kaya

1. Diyanet İşleri Başkanlığı

2. Arda Ergönen

3. Tarık Almış

Kariyer Dalı:
Büyük Ödül

Kutlama Mektubu

1. Süreyya Ayhan

2. Tomris Özçetin

3. Muzaffer Dilek

4. Nevzat Karazincir

1. Mevlut Düzgün

2. Fikri Yeşiltaş

3. Niyazi Başaran

Şeref Diploması

Kariyer Dalı
Büyük Ödül

1. Atilla Karsan

2. Mehmet Luma

3. Yılmaz Canel

4. Çetin Mete

1. Jerfi Fıratlı

2. Sevim Bilgin

3. Yavuz Bayraktar

4. Yusuf Namoğlu

5. Naci Bayamlıoğlu

6. Ayda Ünver

Kutlama Mektubu

1. Macit Buluç

Şeref Diploması

1. Kemal Öncü

2. Yıldız Okumuş

3. Zeki Kuban

4. Neslihan Demir

5. Seyfi Alanya

Konsey Özel Ödülü

Kutlama Mektubu

1. Büşra Babaoğlu

1. İhsan Çetin

2. Gündüz Serdengeçti

3. Akgün Tekin

4. Turan Çelik

Tanıtım Dalı:
Büyük Ödül
Gazanfer Bilge
Haldun Domaç

Tanıtım Dalı
Büyük Ödül

1. Ahmet Kurt

2. TRT 1 Radyosu Spor Dünyası Programı (Mustafa Büyükışık / Oğuz Örnek / Hamdi Yüce Er)

Prof. Dr. Kurthan Fişek

1. Ercan Güven

2. Hayri Ülgen

3. TRT Radyosu Spor Dünyası Programı

2004

Sportif Fair Play Ödülleri

Davranış dalı:

Büyük Ödül

1. Artun Talay

Şeref Diploması

1. Volkan Ermiş

2. Coşkun Özkara

Kariyer Dalı

Büyük Ödüller

1. İstanbul Masterlar Atletizm Kulübü

Şeref Diploması

1. Selim Çakır

Kutlama Mektubu

1. İpek Şenoğlu

2. Kemal Ulubent

İletişim Dalı

Büyük Ödüller

1. Genelkurmay Başkanlığı

Şeref Diploması

1. Ayhan Şahenk Vakfı

Kutlama Mektubu

1. Gökçe Karataş Vakfı

2. TRT Ankara Radyonu “Ateşten Meşaleye Programı”

Toplumsal Fair Play Ödülleri

Davranış Dalı

Büyük Ödül

1. Zehra Demir

Şeref Diploması

1. Enviye Demir

2. Mustafa Dörtçelik

3. Prof. Dr. Bingür sönmez

Kutlama Mektubu

1. Sabih Akay

2. Ahmet Yüter

Kariyer Dalı

Büyük Ödül

1. Halit Kıvanç

2. Prof. Dr. Nevzat Atlığ

Şeref Diploması

1. Prof. Dr. Agop Kotoğyan

2. Prof. Dr. Nejat Veziroğlu

Kutlama Mektubu

1. Vakıflı Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi

İletişim Dalı

Büyük Ödül

1. Doç. Dr. Mehmet Kara

Şeref Diploması

1. Azize Bergin

Kutlama Mektubu

TRT 1 Radyosu “Genç Düşünce Programı”

2005

TOPLUMSAL FAIR PLAY ÖDÜLLERİ

DAVRANIŞ DALI

BÜYÜK ÖDÜL

AKYAR Köy

1. Ayşe Başarır (Ev Hanımı - Antakya) 4 çocuklu dul anne Vakıf’tan bağlanan yardım desteğini işbulunca başvurup kestirdi.

2. Cihan Haber Ajansı Ekibi (Yalçın Kaya, Ferhat Işıklar, Serhat Ortakçı) Haber olarak izledikleri trafik kazasında şoförün kopan bileği ve ayağını karda arayıp, bulup hastaneye ameliyata yetiştirdiler

3. Balıkesir Bigadiç Akyarlar Köyü Köylerine okul yapılsın diye tarlalarını satıp 80 milyar lira eğitime katkıda bulundular.

ŞEREF DİPLOMASI
1. Tolga Sakarya (Karikatürist) TMOK Fair Play Karikatür Yarışmasını kazandıktan sonra, kendini geliştirdi. “Grup Buradayım” ile görme engelli çocuklara karikatür kursu açtı ve onlara yaşam sevinci verdi.

2. Şemdinli Devlet Hastanesi Çalışanları Başhekim Mehmet Gökdoğan’ın teklifi ile döner sermaye paylarını bağışlayıp hastaneyi ihya ettiler.

3. Amine Yaşin (Öğrenci -Van 100’ncü Yıl Üniversitesi) “Haydi, Doğu Beyazıt’a Kampanyası ile üniversiteli gençleri topladı ve 5000 çocuğun eğitimini sağladı.

KUTLAMA MEKTUBU
1. Murat Dönmez (İdari Şef - Edremit Devlet Hastanesi) 64 Kişiyi ikna edip organ bağışlattı

2. Göksu Günay Bireysel çabası ile Silvan Gazi İlköğretim Okulu’na dünyanın her yerinden kitap getirtti. 5000 kitaplık bir kütüphane kazandırdı.

3. Bilal Zemin (Öğretmen- Kâhta Celal Bayar İlköğretim Okulu) İnternet de açtığı e-mail zinciri ile 26 okulun öğrencilerini donattı.

KARİYER DALI
BÜYÜK ÖDÜL

1. Milliyet Gazetesi “ Baba beni okula gönder” kampanyası ile ülke eğitimine kızları okullu yaparak hizmet etti.

2. Haluk Cecan ( Su altı Bilimcisi)

Türkiye’nin su altı dünyasına verdiği hizmetler ve özveri için

3. Antalya Gazi Paşa Kaymakamlığı

Ulusal eğitime katkı kampanyası ile ilçede 16 – 60 yaş arası okuma-yazma oranını %100 yaptı.

ŞEREF DİPLOMASI

1. Tülay Baydar (Kaymakam – Erzurum, Köprüköy)

800 ‘ü kız 910 öğrenciyi okula kazandırdı. 1400 yetişkine okuma-yazma öğretti

2. M. Bülent Özyürük (Tekstil İhracatçısı)

Fakirlik ilmühaberi ile devlet bursu aldığı İnebolu’ya iki okul kazandırıp borcunu ödedi.

3. VATEV Vakfı (Vakıflar Yüksek Tahsil Kız Yurdundan Yetişenler Eğitim ve Kültür Vakfı)

Yetiştikleri vakıflar kız yurdu kapanınca; kızların yüreği yurt oldu. 13 yılda 1000 kız öğrenciyi üniversite mezunu yaptılar

KUTLAMA MEKTUBU

1. Birgül Ecer - Ümmühan Karakaplan (Edirne Büyükdöllük Köyü - Tarım Bakanlığı’nın 81 ilde açtığı “Türkiye Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması’nın 2005 yılı Şampiyonları’’)
Türk köy kadınının çiftçilikteki başarı ve bilgisini ispatladılar.

2. KADİGER (Kadın Girişimciler Derneği)
Ülkede Türk kadının hayatına katkılarda bulurken, dünya kadın dernekleri arasında saygın yerini aldı.

3. Recai Şeyhoğlu (Eğitimci-Yazar)
10 köye kütüphane kurdu ve 10 eser verdi.

İLETİŞİM DALI

BÜYÜK ÖDÜL

1. Turgut Özakman (Yazar-Sanatçı)
Şu Çılgın Türkler’’ Kitabı ile ülke halkının, bilincini ve vatan sevgisini tazeledi’’

2. MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası)
Pek çok yararlı çalışmanın yanı sıra ‘’Görgülü ol Hoşça yaşa’’ kitabı ile topluma eğitimde büyük katkıda bulundu’’

3. Aydın Ayhan (Yazar, Araştırmacı, Öğretim Görevlisi)
Çanakkale’de şehit düşen öğrencileri ve Balıkesir Lisesi’nin şehit keşşaf birliğini kitabı ile kamu oyuna sunup, abide yaptırdı’’

ŞEREF DİPLOMASI

1. Erdal Alay ( Karikatürist / Posta Gazetesi)
Medyanın hatalı değerlendirmelerini çizgileri ile yansıttı ve özeleştiri yaptı.

2. Tahir Aydoğdu ( TRT Radyo 4 / Kanun Sanatkârı - Üst düzey Türk ve Batı Müzik otoritesi)
En çok dinlenilen Radyo kanalında Türk halkına geçmişin müzik değerlerini ve müziğini başarı ile tanıttı.

3. İstanbul Modern Müzesi (Eczacıbaşı)
İstanbul’da şehir merkezinde beğeni toplayan çağdaş bir sanat galerisi kurdular.

SPORTİF FAİR PLAY ÖDÜLLERİ

DAVRANIŞ DALI

BÜYÜK ÖDÜL

1. Josef MULHLBAUER (Amatör Su sporları Sporcu / Kitapevi Sahibi)
Avusturya vatandaşı, teknesinde Türk Bayrağı taşıyor Türkiye’ye ve Olimpizm için büyük hizmetler verdi.

2. Özgürcan Özcan (Galatasaray Futbol PAF Oyuncusu)
Attığı ve hakemin saydığı golü. “elle attım‘’ diyerek iptal ettirdi. Kural gereği birde sarı kart gördü.

3. Hatice Yılmaz (Öğrenci - Halter Şampiyonu)
Samsunda Türkiye Gençler Şampiyonası’nda tuvalette bir takımın unuttuğu, bir ekibin tüm harcırahını ve cep telefonunu bulup öğretmenine teslim etti

ŞEREF DİPLOMASI

1. Mustafa Genç (Boks Antrenörü - Devlet Memuru)
ÇEK’daki sokaktaki kimsesiz çocukları spora başlatarak topluma kazandırdı.

2. Volkan Babacan ( 17 yaş altı kalecisi / Fenerbahçe)
Dünya şampiyonasında Türkiye’nin 5–1 kazandığı Çin maçından sonra yere oturup ağlayan Çin kalecisini kucaklayıp teselli etti.

3. Erkan Babür (Erzincan Fatih Teknik Okulu Antrenörü)
Rakip takım eksik kalınca; takımından bir oyuncuyu dışarıya alarak; rakip takımın eşit koşullarda maçı sürdürmesine yardımcı oldu.

KARİYER DALI

BÜYÜK ÖDÜL

1. Banvit Basketbol Kulübü
Spora kazandırdığı tesisler, rakiplere karşı dostça davranışı, küfre hayır deyişi ve performansı ile takdir topladı.

2. Mustafa Hükkamoğlu (Muğlaspor Kulübü Başkanı)
Rakibine tekme atan oyuncunun sözleşmesini fesh etti, Fair Play’e uymayanları affetmedi.

3. Mehmet Yazıcı ( Bolu Emniyet Müdürü)
Bolu halkına modern bir spor tesisi kazandırdı.

ŞEREF DİPLOMASI

1. Türk Bayan Yelkenciler
Atlantik’i geçme ARC yarışmasında 2’nci olup başarı kazandılar.

2. Bayan Binicilik Milli Takımı
32 yıldan bu yana ilk defa Balkan Şampiyonu

3. Dario Porsemay (Spor Yöneticisi)
Olimpizm ve sporda öz verili çalışmalar yaptı.

KUTLAMA MEKTUBU

1. Suat Beyenal (FILA Hakemi)
FILA’da, 20 yıl, başarı ile Türkiye’yi temsil etti

2. Taekwando Milli Takımı
Dünya ve Avrupa Şampiyonu oldular.

İLETİŞİM DALI

BÜYÜK ÖDÜL

1. Zeynep Oral ( Gazeteci -Yazar)
Ali Sami Yen Stadının Duvarlarında yazan “cehenneme hoş geldiniz” çirkin sözünü gündeme getirerek kaldırtmayı başardı.

2. Avni Erboy (Spor Yazarı - Basketbol Yöneticisi)
Yazıları, çalışmaları, internet sahifesi ile Fair Play olgusuna hizmet etti.

3. Prof. Seyhan Hasırcı
Hem Türkiye hem de Almanya’da yaptığı çalışmalar, yayınladığı yazılar ve verdiği konferanslarla Fair Play’e hizmet ediyor.

ŞEREF DİPLOMASI

1. Alp Ulagay (Yazar - Hürriyet Gazetesi)
Spor konusunda yaptığı seçkin ve kaliteli araştırma ve inceleme yazıları ile spor toplumunu aydınlattı.

2006 TOPLUMSAL FAİR PLAY ÖDÜLLERİ

DAVRANIŞ DALI

Büyük Ödül

İsmet ÖZCAN (Keşan)

Sakatlandığında oğluna verilen eğitim destek yardımını İmkan bulunca geri ödemek için başvurdu.

Şeref Diploması

1nci Mekanize Piyade Tugayı Doğu Beyazıt/AĞRI

Tugayda kurduğu Eğitim Merkezi ile 91 Öğrenciden 40 na Üniversiteyi 51 ine Liseyi kazandırdı

Kutlama Mektubu

Ankara Gazi Hastahanesi Prof. Dr. Emin Özdoğan ve Ekibi

Hastahanede çıkan yangına rağmen başladıkları Ameliyatı
tehlikeye aldırmadan Tamamladılar.

KARİYER DALI

Büyük Ödül
Türk Kalb Vakfı
32 Yıldır Topluma Karşılıksız Kalp sağlığı Hizmeti veriyor

Şeref Diploması
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
25 yıldır korunmaya muhtaç çocuklarımıza öz verili Hizmet ediyor

Kutlama Mektubu
Prof. Dr. Necmettin Pamir
Beyin Cerrahisi Alanında Ülkedeki başarılarının yanı sıra Dünyadaki 100 Ünlünün yer aldığı ‘’ABD beyinCerrahisi Akademisine seçildi.

İLETİŞİM DALI

Büyük Ödül
Prof. Dr. Mübahat.S.Kütükoğlu
Ülke kültürüne katkı için 50 yıl içinde
Londra ve Paris Arşivleri dahil200.000 belgeyi inceledi, değerlendirdi

Şeref Diploması
İbrahim Sarı ( Karikatürist/ Sabah Gazetesi)
Aile ilgili Karikatürlerde daima Fair Play duygusunu işledi.

Kutlama Mektubu
Yılmaz Özdil (Köşe Yazarı/ Sabah Gazetesi)
Köşesinde pek çok yazarın yapmadığını yaptı. Cesaretle ülke gerçeklerini yazdı.

Kutlama Mektubu
Ercan Tığ ( Balıkesir Halk Kütüphanesi Müdürü)
Büyük bir çalışma ile kütüphanesini 81 İl içerisinde ikinci sıraya oturttu.

2006 SPORTİF FAİR PLAY ÖDÜLLERİ

DAVRANIŞ DALI

Büyük Ödül
Hilal Çokuner ( 12 Yaşında İlk Öğretim Öğrenci / Trabzon)
Okullar İl Yarışmasında şampiyonluğa koşarken arkadaki rakibi hastalanınca yarışı bırakıp ona yardım etti

Şeref Diploması
Mustafa Veli AK (Kürek Federasyonu Üyesi)
Mogan gölünde yapılan GSGM Kupası kürek yarışmasında belinden sakatlanıp tekneden suya düşen Kürekciyi elbiseleri ile suya atlayıp ölümden kurtardı.

Kutlama Mektubu
İbrahim Kutluay ( Fenerbahçeli Milli Basketbolcu)
Fenerbahçe/ Pınar Karşıyaka maçında önemli bir anda, Hakemi ikaz ederek topun kendisinden çıktığını söyledi. Pınarlı Yöneticiler onu ayağa kalkarak alkışladılar

KARİYER DALI

Büyük Ödül
Aldo Baldini (Binici)
65 yaşında başbakanlık kupasını kazandı. Hayatı boyunca ülke biniciliğine katkıda bulundu.

Şeref Diploması
Eylem Elif Maviş (Üniversite Öğrencisi)
Petrol Ofis ekibiyle birklikte Everest zirvesine çıkan ilk dağcı Türk Kızı

Kutlama Mektubu
Erden Eruç (Sporcu)
Teknesinde Türk Bayrağı ile Kürekle
Atlantik Okyanusunu geçmeyi başardı

İLETİŞİM DALI

Büyük Ödül
Cumhuriyet Gazetesi
Spor Servisi
Tüm yayınlarında Fair Playi ön plana çıkardığı için

Şeref Diploması
Sporvizyon Gazetesi
Okyucularını Fair Play konusunda devamlı aydınlattığı için

Kutlama Mektubu
CNNTÜRK Televizyonu / Doğan Haber Ajansı
Spor Servisi
Ekipçe Fair Play olgusuna haberleri ve Ropörtajları ile hizmet ettiği için


Sporbilim 2012