Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

MODERN OLİMPİYATLAR

MODERN OLİMPİYATLAR

Baron Pierre de Coubertin in 1896 yılında öncülüğünü yaparak başlattığı, Modern  Olimpiyat Oyunları bugün tam 106 yaşında. Modern Olimpiyat Oyunlarından önce Yunan Olimpiyatlarına benzer çeşitli oyunlar organize edildi. Ama hiçbiri devamlılık ve evrensel nitelik kazanmadı.Munc Wenlock Olimpiyat Oyunları 1850da İngilterede yapıldı. Yunanistan 1830 da Osmanlı İmparatorluğundan ayrıldıktan sonra 1937 yılında yayınlanan bir kraliyet fermanı ile atletik olaylara endüstriyel sergilerin bir parçası olarak yasal statü kazandırılmıştır. Evangelos Zappasın verdiği mali destek ile ancak 1859 yılında koşu, disk, cirit,tırmanma ve güreşin yapıldığı Zappas Oyunları düzenlenmiştir. Daha sonra  1870, 1875 ve 1888 yıllarında da bu organizasyonlar gerçekleşmiştir.

Daha öncesinde 17. yüzyılda yine İngilterede Costwold Olimpiyatlarından söz edilmektedir. Bunun tarihi kesin olarak belli değildir. İngiliz Avukat Robert Dover, Kral I.Jamesin iziniyle ilk Costwold Olimpiyat Oyunlarını Chipping Camden yakınlarında bir tepede düzenledi. Burada esas karşılaşmalar her ne kadar o dönemler Eski Yunun uygarlığına duyulan bir beğeni söz konusu olsa da İngiliz usülüydü. At yarışları, köpek ve tazılarla av gibi. Ayrıca, koşu, atlama, cirit ve çekiç atma,sopa ve çomak ile eskrim,güreş ve incik tekmeleme. Karşılaşmaların büyük bölümü asillerden, işçilere kadar herkese açıktı. Şampiyonlara sarı kurdelalar takılırdı. Karşılaşmalara ek olarak dans ediliyor, şarkılar söyleniyor, küçük tiyatro oyunları sergileniyordu.1636 yılında Dover ve oyunları için bir antoloji basılmıştı. 1644 yılındaki iç savaş, 1652deki Doverın ölümünden sonraki iki kesinti hariç her yıl düzenli olarak yapıldı. 1660da yeniden başladı. 1852ye kadar kalite düzeyi her yıl değişti. Daha sonraları modern olimpiyatlara duyulan ilgi 1965de Robert Dover Oyunları Derneğinin kurulmasına yol açtı.

Bunlar olimpiyatların canlandırılmasına yönelik tek olaylar değildi. 1770de Paris Champs de Marsda, 1779da Almanyada Wörlitz-Dessaude, 1830da Polonyada Posnanda Grand Duchyde,1834 ve 1836da İsveç Ramlösada, 1844de Montrealde, 1853de New York Franconi Hipodromunda ve 1893de San Fransiscoda oyunlar düzenlendi.

Modern Olimpiyat Oyunlarının gerçek meşalesini yakan Baron Pierre de Coubertin  eski Yunan olimpiyatlarına hakim olan düşünceyi modern çağa uydurdu. Coubertin, Antik Olimpiyatlarda kazanmak herşey iken, modern olimpiyatların felsefesini katılmak üzerine kurdu.

Antik Olimpiyatlar dini kökenli iken, modern olimpiyatlar laik nitelikli oluşturuldu.

Antik Olimpiyatlardaki sadece hür Yunanlıların katılabildiği ırkçılığı , modern olimpiyatlarda ortadan kaldırıldı. Uluslararası bir nitelik getirildi. Dil,din,renk, ırk ayrımı ortadan kaldırıldı.

Sadece erkeklerin katılabildiği Antik Olimpiyatlar yerine, kadınların da katılabildiği bir Modern Olimpiyatlar gündeme getirildi.

Sadece bir tek yerde dört yılda bir yapılan Antik Olimpiyatlar yerine, dört yılda bir dünyanın çeşitli ülkelerinin birinde yapılan Modern Olimpiyatlar doğdu.

Özet olarak Coubertinin modern olimpiyatları bir devrim niteliğini  taşıyordu.

Modern Olimpiyatlar  1896 da Atina da başlatıldı. Bu Olimpiyatların başlatılması kararı 23 Haziran 1894 de Paris Kongresi nde alındı ve bu karar ile birlikte UOK (Uluslararası Olimpiyat Komitesi-IOC) kuruldu.

 

İLETİŞİM YÖNÜNDEN  
OLİMPİYAT OYUNLARI

Olimpiyat Oyunlarında iletişim, basın ve yayın açısından yaşanan ilkler aşağıdaki gibiydi.

1906 Atinada yapılan Ara Olimpiyatlarda ilk sinema kayıtları yapıldı.
1908 Londra Olimpiyatlarında ilk defa telgraf ile haberleşme kullanıldı.
1912 Stockholm Olimpiyatlarında ilk defa fotoğraf bürosu kuruldu.
1924 Paris Olimpiyatlarında Uluslararası Spor Yazarları Birliği kuruldu.
1928 Amsterdam Olimpiyatlarında ilk defa radyo yayını Hollanda içinde yapıldı.
1932 Los Angeles Olimpiyatlarında tüm Amerika kıtasına ilk defa radyo yayını yapıldı. Ayrıca 1500 amatör radyocu oyunları bütün dünyaya anlattı.
1936 Berlin Olimpiyatlarında ilk televizyon yayını yapıldı.
1956 Cortina Olimpiyatlarını 6 milyon kişi televizyondan izledi.
1960 Roma Olimpiyatı bütün Avrupaya canlı televizyon yayını yapıldı.
1964 Tokyo Olimpiyatı uydu yayını ile ilk kıtalararası televizyon yayını yapıldı.
1968 Meksiko Olimpiyatı uydu yayın ile ilk kıtalararası canlı yayın yapıldı.

Kaynak:
1-OLİMPİYAT Oyunlarının 100 Yılında Türkiye:
Cem Atabeyoğlu ve TMOK Bilgi Birikim Merkezi. TMOK Belgesel Yayınlar. No:1.1997


Sporbilim 2012