Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

NECMETTİN ERKAN HOCAMIZI KAYBETTİK

NECMETTİN ERKAN HOCAYI KAYBETTİK

Yaşam Boyu Spor kavramının dünyada ve ülkemizdeki öncülerinden Dr.Necmettin Erkan aramızdan ayrıldı.

Çeşitli alanların öncülüğünü yapmış özel insanlar vardır. Ülkemizde de Sağlık İçin Spor kavramı gündeme geldiğinde bu alanın tartışılmaz öncülerinden birisi Dr.Necmettin Erkan’dır.  Necmettin Hoca artık aramızda yok.

O çok özel bir insandı. Sadece ülkemizde değil, dünyada da bir alanın, sağlık için spor alanının öncülüğünü yapan ilk ekibin içinde olan sayılı yabancılardan biriydi.

1960’lı yıllara kadar dünyada kalp damar hastalıklarına yakalanan insanlara kesin yatak istirahatı veriliyordu. 1966 yılında Kuzey Amerika’nın Wisconsin Üniversitesi  Biyodinamik Laboratıarı’nda Prof.Dr.Bruno Balke yönetiminde “Koroner  Damar Hastalıklarından Koruyucu Egzesizler” adında bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmada üniversitedeki 45-59 yaşları ararsındaki 359 profesör çeşitli sağlık kontrollarından geçirilip, üç ayrı gruba ayrıldılar, ardından bir dizi egzersize tabii tutuldular. Çalışmanın sonuçları ortaya çıktıktan sonra, yani düzenli egzersizin kalp damar hastalıkları riskini azalttığı bulunduktan sonra, başta Amerika’da olmak üzere tüm dünyada bir Sağlık İçin Spor çılgınlığı başladı.

İşte yukarıda sözünü ettiğim bu çalışmayı yürüten grup içinde o zaman doktora çalışmasını yapmak üzere Amerika’ya gitmiş olan bir asker kökenli beden eğitimi öğretmeni (Yüzbaşı rütbesindeyken, ordudan ayrılmıştı) Necmettin Erkan da vardı. Erkan orada doktorasını “Koroner Damar Hastalıklarının Erken Tanısında Hipoksik Egzersiz Testi” konusunda yaptı.

1969 yılında ülkemize döndü.  Ankara 19 Mayıs Spor Akademisi başkanlığını yaptı. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Bölümü ve  ODTÜ Endüstri  Mühendisliği Bölümü’nde çalıştı. Bir süre ODTÜ Rektör Yardımcılığı yaptı. Avrupa Konseyi ve Dünya Çalışma Örgütü (İLO) bünyesinde çeşitli uluslar arası projeleri yürüttü.

1970’li yılların başında o zaman yerel yayın yapmakta olan Ankara Televizyonu’nda Sağlık ve Zindelik İçin Egzersizler isimli bir program yaptı. 1975-1982 yılları arasında TRT’de 100 kadar Yaşam Boyu Spor Programı yaptı.

Çeşitli kitaplar, makaleler yazdı. Çok sayıda seminer ve konferans  verdi. Uzunca bir süredir rahatsızdı. İzmir’de yaşıyordu.

 


Sporbilim 2012