Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

I. ULUSLARARASI KATILIMLI ENGELLİLERDE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR KONGRESİ YAPILDI

I.Uluslararası Katılımı Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Kongresi 5-7 Mayıs Tarihleri arasında Konya'da Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından gerçekleştirildi.10 davetli konuşmanın bulunduğu toplantıda ayrıca değişik  üniversitelerden 29 sözel ve 17 poster bildiri sunuldu.

Bütün konuşmalar ile sözel ve poster bildiri özetlerinin yer aldığı kongre kitabının sunuş kısmında, organizasyon komitesi başkanı Ahmet Bozdam ın kongrenin amacını açıklayan şu cümleler yer alıyor;

Düzenlediğimiz I. Uluslararası Katılımlı Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Kongresi, sosyal sorumluluk bilincine sahip kişi, kurum ve kuruluşları ortak zeminde bir araya getirerek engellilerin spor faaliyetleriyle tanıştırılması, onlar için beden eğitimi ve sporun rehabilite edici özelliğinin gözler önüne serilmesi, spor etkinliklerinin hayatlarına yaptığı olumlu tesirin ortaya konulması, aslında, spor yapmaya hiçbir engelin olmadığını göstermek ve bu sayede toplum huzurunu sağlamaya katkıda bulunmak amacının bir ürünüdür. Kongrenin, sonuçları bakımından yararlı olacağına inancımız tamdır.

Gerçekten de kongre kitabını incelendiğinde, her türden engelliler için beden eğitimi spor uygulamalarının yaşamlarına olumlu katkılarının ve her türden engelli sporcuların fiziksel ve psikolojik özellikleri ile performans yükseltme yollarının bilimsel araştırma sonuçlarıyla ortaya konduğu, engellilerle çalışan antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri ile engelli ebeveynleri ve engelli sporcular için çok yararlı bilgilerin paylaşıldığı görülüyor. İlgililere duyuruyor ve yazımı yine kitaptan bir alıntı ile bitirmek istiyorum.

Engelli bireyleri topluma kazandırmak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için yapılabilecek pek çok şey vardır. Çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uygun şekle getirilmesi, günlük hayatta kullandığımız alışveriş merkezlerinin onlara göre tanzim edilmesi, trafik ışıklarının yanı başına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması… bunlardan bazılarıdır. Konfüçyüs ün de dediği gibi, balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretebilir; beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim ve iş imkânları sağlayarak onları daha üretken ve verimli hale getirebiliriz. Beden eğitimi ve spor imkânları da bu çerçevede ele alınması gereken etkinliklerdir. Beden eğitimi ve sporun engellilere katkılarının ne kadar önemli olduğu ve onların hayata bağlanmalarını, yaşama sevinçlerini ve mutluluklarını artırdığı tartışılmaz bir gerçektir.

EKLER;

PROGRAM KİTAPÇIĞI


Sporbilim 2012