Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

9. Uluslararası Sporda Bilgisayar Bilimleri Kongresi Ardından

Uluslararası Sporda Bilgisayar Bilimleri Derneği’nin (IACSS) resmi Türkiye şubesi olan, Sporda Bilgisayar Bilimleri Derneği (SBBD) tarafından, Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin katkılarıyla, 18-22 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi’nde düzenlenmesi planlan 9. Uluslararası Sporda Bilgisayar Bilimleri Kongresi (IACSS 2013), Gezi Parkı olayları nedeniyle aynı tarihlerde Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

Spor ve bilgisayar bilimleri ile ilgili konular ile uğraşan araştırmacılar, antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri ve mezunları, fitness eğitmenleri, mühendisler, matematikçiler ve diğer tüm spor branşları ile ilgili teknik uzmanlar arasında karşılıklı bilgi alışverişi için bir forum olarak tasarlanan kongrenin amacı, sporda bilgisayar bilimleri alanında güncel araştırma sonuçları, bulguları, buluş ve fikirleri sunmak, tartışmak ve güncellemekti. Buna ek olarak, IACSS 2013 kongresi uluslararası işbirliği ve ortak araştırma konularının tartışıldığı, ortak projelerin tasarlandığı çokuluslu katılımcılar arasındaki bilgi paylaşımını da sağlamış oldu.

Spor ve hareket bilimleri alanlarında ulusal ve uluslar arası işbirliğini geliştirmek için 2008 yılında kurulmuş olan Sporda Bilgisayara Bilimleri Derneği (SBBD), eğitim, bilim ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteriyor. Uluslararası alanda görüş alışverişinin yanı sıra, tartışma ve güncel araştırma sonuçlarının paylaşılarak, ortak araştırma projelerinin gerçekleştirilebilmesi için çalışıyor.

Derneğin hedefleri  ise; Sporda bilgisayar bilimleri ile ilgili bilimsel bilginin yayılması, Fikir alışverişi için uygun bir ortam oluşturulması, Araştırmacılar ve uygulayıcılar için çalışma alanları yaratılması, Sporda bilgisayar bilimleri üzerine bilimsel bilgiyi toplanması ve yaygınlaştırılması,  Bu alanla ilgili sorunları diğer ülkelerle paylaşarak çözümlenmesi olarak belirlenmiş durumda. Sporda Bilgisayar Bilimleri Derneği Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Doç. Dr. Hayri ERTAN’nın kongre hakkında verdiği bilgiye göre;

 “25 ülkeden toplam 192 katılımcının yer aldığı IACSS 2013, 18 Haziran ve 19 Haziran 2013 tarihlerinde atölye çalışmaları ile başlamış, kongrenin resmi açılışı 19 Haziran 2013 tarihinde yapılmış ve sonrasında açılış resepsiyonu düzenlenmiştir. 20 – 22 Haziran 2013 tarihleri arasında bilimsel programlar Marmara Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda sürdürülmüştür. Kongrede 4 adet ana oturum (keynote), 7 adet davetli oturum (invited) ve 128 sözel bildiri sunulmuştur. IACSS 2013 kongresinde %2.5 oranında bildiri bilimsel ve bazı diğer nitelikler dikkate alınarak reddedilmiş ve programa dahil edilmemiştir. Gerek davetli oturumlar ve gerekse sözel sunumlar arasından seçilen bildiriler International Journal of Computer Science in Sport dergisinde yayınlanmak üzere davet edilmişlerdir. Ayrıca IACSS kongreleri tarihinde bir ilk olacak şekilde Genç Araştırmacı Ödülleri dağıtılmıştır.

Bilimsel programın yanı sıra; Türkiye’nin tarihsel ve kültürel merkezlerini keşfetmek için çeşitli kültürel ve sosyal etkinlik ve farklı tur alternatifleri yer almıştır. Bu bağlamda 20 Haziran tarihinde bir boğaz turu düzenlenerek İstanbul’un doğal ve tarihi güzellikleri katılımcılara tanıtılmıştır.”

Okçuluk Milli Takımımızın eski sporcularından ve halen Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanlığını  yürütmekte olan Doç.Dr. Hayri Ertan’ı ve ekibini spor bilimlerine ve ülkemiz tanıtımına katkılarından dolayı kutluyorum.

Prof.Dr.Füsun Öztürk KUTER

 


Sporbilim 2012