Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Kongre ve Sempozyum
Yararlı Bilgiler
Spor Bilim
Dergiler
Sağlıklı Yaşam
Spor Kültürü ve Olimpiyatlar
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

6.Raket Sporları Sempozyumu yapıldı

6. Raket Sporları Sempozyumu 13 Aralık Cuma günü Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda (BESYO) gerçekleştirildi.

Yedi davetli konuşmacının yanı sıra daha önceden yapılan başvurular arasından kabul edilen sekiz sözel ve yedi poster bildirinin sunulduğu sempozyumda tenis, masa tenisi, squash ve badminton sporlarının farklı yönleri  ile ilgili bilimsel araştırmalar paylaşıldı.

Davetli konuşmacılardan; Türkiye Tenis Federasyonu Teknik Direktörü Onur Binay “Tenis Eğiticilerinin Yetiştirilmesinde BESYO’ların Rolü” ve “Türk Tenis Modeli” üzerine bir değerlendirme yaparken, Squash antrenörü İssa Kamara “Marketing Açısından Squash” ve squash milli sporcularından Ayten Keçeci “Squash ve Coaching” başlıklı birer konuşma gerçekleştirdiler.

Çocuk psikiyatrisi  Doç.Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu “Otizm ve Raket Sporları”, Prof.Dr.Hülya Aşçı “Çocuk Sporlarının Psikolojik Boyutları”, Yard.Doç.Dr.Cem Çetin “İstanbul Cup’tan Championships’e: Tenisin Gelişmesinde Uluslar arası Turnuvaların Rolü” başlıklı sunumlarını yaptılar. Prof.Dr.Mahmut Esat Harmancı ise “Doğunun Haşin Dansı: Guy u Çevgan Oyunu” başlıklı konuşması ile 'Atlı Polo' olarak bilinen eski Türklerin oynadığı bir oyunu  tanıttı.

İki yılda bir gerçekleştirilen Raket Sporları Sempozyumunun 6.sında sürpriz olarak, Kocaeli BESYO’ya değişik açılardan katkıda bulunmuş olan kişiler arasından seçilmiş olan  EN’ler ilan edildi ve plaketleri değişik branşlardaki milli sporcu öğrenciler tarafından verildi. Bu çerçevede İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan Avrupa ve Dünya Bilek Güreşi şampiyonu Esra Kiraz’dan, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık Bilardo Türkiye Şampiyonu Berkay Karabulut’tan, Buz Sporları Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir Halter Dünya 3.sü Rabia Kaya’dan, TV 41 Müdürü Orhan Balcı Buz Hokeyi Dünya Şampiyonu Uğur Berker Erdal’dan, Aksaray BESYO öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Melih Salman Yüzme Avrupa ve Dünya Gençler Şampiyonu Ozan Gider’den, Beden Eğitimi ve İzcilik Daire Başkanı Nurettin Başol  Atletizmde Üç Adım Uzun Atlama Türkiye 3.sü Semra Özbudak’tan, Kocaeli Futbol Antrenörleri Derneği Başkanı Remzi Demirer Snowboard Türkiye Şampiyonu Kerem Güldan’dan, Bursa Hakimiyet yazarlarından ve sporbilim.com editörü Dr.Murat Kuter wu-shu Avrupa 2. Tolunay Ayaz’dan, Raket Sporları Sempozyumunun ilkinden beri Bilim Kurulu üyesi olarak görev yapan   bendeniz de Bilek Güreşi Avrupa 3. Ceyda Nur Taşkın’dan plaketlerimizi aldık.

Bu sempozyum’da ayrıca ilk kez 2013 yılı içinde kaybettiğimiz spor insanı Burhan Kasım adına en başarılı çalışma ödülü verildi. Sözel sunumlar arasında yer alan çalışmalar beş kişilik bir kurul tarafından değerlendirilerek çeşitli kriterlere göre ilk sırayı alan ve Aksaray BESYO’lu araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiş olan “Olimpik Badminton Sporcularının Ralli Vuruş Çeşitliliği, Yüklenme ve Dinlenme İlişkisinin Analizi” başlıklı bildiri sahiplerine “Burhan Kasım Ödülü” olarak bir plâket takdim edildi.

Başta Kocaeli BESYO Müdürü Prof.Dr.Yavuz Taşkıran olmak üzere tüm ekibini, genel olarak ülkemiz spor bilimlerine özel olarak da ülkemiz raket sporlarına sağlamış oldukları katkılardan dolayı  kutluyorum.

Prof.Dr.Füsun Öztürk Kuter


Sporbilim 2012