Ana Sayfa Hakkımızda Katkıda Bulunanlar İletişim
 
Temel Bilgiler
Toplumsal Boyutlarıyla Spor
 
Yararlı Bilgiler
SPORLA İLGİLİ LİNKLER
MEVZUAT-YÖNETMELİKLER
SPOR SÖZLÜK, FORMÜL VE ÇEVRİMLERİ
REKORLAR
 
 
E-List
  Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
 
 

TÜRKİYE'DE YAŞAM BOYU SPOR

TÜRKİYE DE YAŞAM BOYU SPOR

Türkiyede yaşam boyu spor olgusunu gerek tanıtmada, gerek başlangıcında, gerekse yerleştirmede hep aynı isim karşımıza çıkıyor. Bu noktada bir bilim adamımızın büyük payı var. Bu kişi Dr. Necmettin Erkan dır. Bu bilim adamımız ülkemizde, jogging olayını ve yaşam boyu sporu yaymak, halkımıza benimsetmek için büyük bir gayret sarfetti. Lisanüstü eğitimini Amerikada tamamlayan Dr. Erkan 60lı yılların sonunda ve 70li yılların başında o zaman bölgesel yayın yapan Ankara televizyonu için bir dizi program yaptı. Daha sonra 1975-1982 yılları arasında TRTde 100 kadar Yaşam Boyu Spor programı yaptı.

Bu konuda yazılmış kitaplara da Necmettin Erkan öncelik yaptı.

1980 yılından sonra ise ülkemizde bu konuda büyük bir hareketlilik gözlendi. Ardı ardına fitness merkezleri. , zayıflama salonları açılmaya başladı. Ve ülke genelinde çeşitli yaşam boyu spor koşu ve yürüyüşleri düzenlendi.

12 Haziran 1990 tarihinde ülkemizde yaşam boyu spor faaliyetlerini organize etmek amacıyla GSGM bünyesinde Herkes İçin Spor(HİS) federasyonu Prof. Dr. Emin Ergen tarafından kuruldu. Şu anda bu federasyonun başkanlığını Göksel Arsoy yapmaktadır. Federasyona 0. 312. 3116217 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


(Not: Bu bölümle ilgili Kaynakça, Kondisyon  sayfasında yer almaktadır)

Sporbilim 2012